SUNPAN LARRON SOFA RHEA LIGHT BARLEY 110622
Original price was: $5,900.$4,720Current price is: $4,720.
| Overall Dimensions | 95.00W x 32.50D x 31.00H in |
| Arm Height | 31 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 81.00 in |
| Seat Depth | 23.50 in |
| Carton Weight | 203.00 lb |
| Net Weight | 180.00 lb |
| Weight Capacity | 680 lb |
| Swatch Code | fabric: rhea light barley |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 48% Viscose, 28% Polyester, 24% Cotton |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Metal Inlay in Gold Powder Coated Stainless Steel / Plastic Glides |
SUNPAN LARRON SOFA RHEA LIGHT BARLEY 110622
The Larron Sofa balances mixed materials to bring this contemporary design to life. Expertly upholstered in rhea light barley performance fabric for a soft touch. Gold stainless steel metal inlay and padded curves accentuate the chair's curved silhouette. Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
Additional information
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.5 × 95 × 31 in |











