SUNPAN LARRON ARMCHAIR RHEA LIGHT BARLEY 110621
Original price was: $3,375.$2,700Current price is: $2,700.
| Overall Dimensions | 38.75W x 32.25D x 31.00H in |
| Arm Height | 31 in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Seat Width | 23.50 in |
| Seat Depth | 23.00 in |
| Carton Weight | 105.00 lb |
| Net Weight | 95.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: rhea light barley |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 48% Viscose, 28% Polyester, 24% Cotton |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Metal Inlay in Gold Powder Coated Stainless Steel / Plastic Glides |
SUNPAN LARRON ARMCHAIR RHEA LIGHT BARLEY 110621
The Larron Armchair balances mixed materials to bring this contemporary design to life. Expertly upholstered in rhea light barley performance fabric for a soft touch. Gold stainless steel metal inlay and padded curves accentuate the chair's curved silhouette. Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
Additional information
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.25 × 38.75 × 31 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |










