SUNPAN LARISSA COUNTER STOOL BRAVO BLACK 112426
Original price was: $1,200.$960Current price is: $960.
| Overall Dimensions | 18.50W x 20.00D x 34.50H in |
| Seat Height | 26.5 in |
| Seat Width | 18.50 in |
| Seat Depth | 16.00 in |
| Carton Weight | 21.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: bravo black |
| Swatch Code 2 | fabric: halton birch |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN LARISSA COUNTER STOOL BRAVO BLACK 112426
The Larissa Counter Stool brings together a beautiful display of mixed materials. A low seatback upholstered in halton birch fabric contrasts the dark tones of the seat upholstered in bravo black faux leather for an elevated aesthetic. The antique brass stainless steel frame features a handle on the back for a functional and stylish addition.
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18.5 × 34.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











