SUNPAN HELOISE LOUNGE CHAIR BRAVO BLACK 111933
Original price was: $1,630.$1,304Current price is: $1,304.
| Overall Dimensions | 26.00W x 29.75D x 28.00H in |
| Arm Height | 23.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 24.00 in |
| Seat Depth | 23.00 in |
| Carton Weight | 42.00 lb |
| Net Weight | 29.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
5 in stock
SUNPAN HELOISE LOUNGE CHAIR BRAVO BLACK 111933
Every detail that makes up the handsome Heloise Lounge Chair is designed with purpose. Bravo black faux leather upholstery and rope detailing is paired with powder-coated gold stainless steel for optimal style and comfort. Visible stitching on the seat and backrest accentuates the chair's smooth contours. This elegant barstool will perfectly complement any dining space. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.75 × 26 × 28 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN HELOISE LOUNGE CHAIR MILIKEN COGNAC 112062
Original price was: $1,630.$1,304Current price is: $1,304. -
Sale!

SUNPAN HELOISE DINING ARMCHAIR BRAVO BLACK 111934
Original price was: $1,292.$1,034Current price is: $1,034. -
Sale!

SUNPAN HELOISE LOUNGE CHAIR IVANHOE PINE 112659
Original price was: $1,630.$1,304Current price is: $1,304.









