SUNPAN HELOISE LOUNGE CHAIR IVANHOE PINE 112659
Original price was: $1,630.$1,304Current price is: $1,304.
| Overall Dimensions | 26.25W x 30.00D x 28.00H in |
| Arm Height | 23.75 in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Seat Width | 24.00 in |
| Seat Depth | 23.50 in |
| Carton Weight | 48.00 lb |
| Net Weight | 35.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: ivanhoe pine |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Brushed Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 2.497 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Ivanhoe Pine Faux Leather Rope Detail / Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN HELOISE LOUNGE CHAIR IVANHOE PINE 112659
Every detail that makes up the handsome Heloise Lounge Chair is designed with purpose. Ivanhoe pine faux leather upholstery and rope detailing is paired with powder-coated gold stainless steel for optimal style and comfort. Visible stitching on the seat and backrest accentuates the chair's smooth contours. This versatile lounge chair is the perfect accent to any bedroom corner or living space. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 26.25 × 28 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN HELOISE DINING ARMCHAIR IVANHOE PINE 112660
Original price was: $1,292.$1,034Current price is: $1,034. -
Sale!

SUNPAN HELOISE LOUNGE CHAIR BRAVO BLACK 111933
Original price was: $1,630.$1,304Current price is: $1,304. -
Sale!

SUNPAN HELOISE LOUNGE CHAIR MILIKEN COGNAC 112062
Original price was: $1,630.$1,304Current price is: $1,304.









