SUNPAN Adamina Barstool 111668
Original price was: $2,015.$1,612Current price is: $1,612.
| Overall Dimensions | 25.50W x 21.50D x 40.25H in |
| Arm Height | 40.25 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 18.50 in |
| Carton Weight | 74.00 lb |
| Net Weight | 63.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: rhea light barley |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 48% Viscose, 28% Polyester, 24% Cotton |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Metal Inlay in Gold Powder Coated Stainless Steel / Plastic Glides |
SUNPAN Adamina Barstool 111668
Perfectly poised with a distinct three-legged design, the Adamina Barstool will leave a lasting impression. Powder-coated gold metal detailing enhances the plush texture of our rhea light barley performance fabric for a stylish seating solution. Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
Additional information
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25.5 × 40.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













