SUNPAN MALACHI DINING ARMCHAIR BLACK 111750
Original price was: $1,265.$1,012Current price is: $1,012.
| Overall Dimensions | 22.50W x 23.50D x 32.00H in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 19.50 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Net Weight | 26.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | bonded leather: cantina black |
| Material | Bonded Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Foam Density | 2.372 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, polyester fibre, dacron |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, polyester fibre, dacron |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
SUNPAN MALACHI DINING ARMCHAIR BLACK 111750
With a curved back and sleek gold powder-coated stainless steel base, the Malachi Dining Armchair brings an air of modern elegance to any dining room. Upholstered in cantina black faux leather for durability and comfort. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 22.5 × 32 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












