SUNPAN MALACHI DINING ARMCHAIR IVANHOE PINE 112444
Original price was: $1,265.$1,012Current price is: $1,012.
| Overall Dimensions | 22.50W x 23.50D x 32.00H in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 19.50 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Net Weight | 26.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: ivanhoe pine |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Foam Density | 2.372 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, polyester fibre, dacron |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, polyester fibre, dacron |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
SUNPAN MALACHI DINING ARMCHAIR IVANHOE PINE 112444
With a curved back and sleek gold stainless steel base, the Malachi Dining Armchair brings an air of modern elegance to any dining room. Upholstered in ivanhoe pine faux leather for durability and comfort.
Features & Benefits
- Frame crafted from engineered wood that is kiln-dried and reinforced for added strength and durability.
- No sag sinuous spring support helps maintain its shape over time.
- Corner block construction brings lasting stability.
- Seat and back cushions are filled with a combination of foam, fibre and dacron for long-lasting comfort.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 22.5 × 32 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











