SUNPAN ZANATTA DINING ARMCHAIR CHARCOAL BLACK 110999
Original price was: $1,544.$1,235Current price is: $1,235.
| Overall Dimensions | 25.00W x 21.00D x 30.25H in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Height | 19.25 in |
| Seat Width | 23.50 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Net Weight | 31.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: charcoal black |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Top Grain Leather / Semi-Aniline / Handcrafted Hammered Iron / Powder Coated Iron |
SUNPAN ZANATTA DINING ARMCHAIR CHARCOAL BLACK 110999
The Zanatta Dining Armchair is all about the subtle details. The hammered metal detailing in the antique brass curved frame provides visual interest that will stand out in any dining space. A charcoal black leather seat completes the look. Handle with Care: This design has been crafted with 100% leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. Due to the nature of handcraftsmanship, unique imperfections such as fissures, markings and variations in colour and shape are welcomed and appreciated characteristics for a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 25 × 30.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













