SUNPAN WILBUR DINING CHAIR SET OF TWO 111429
Original price was: $2,245.$1,796Current price is: $1,796.
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 20.00W x 25.00D x 37.50H in |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Carton Weight | 60.00 lb |
| Net Weight | 26.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: milliken cognac |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Lisa Taylor |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Matching Powder Coated Stainless Steel Handle on Backrest |
SUNPAN WILBUR DINING CHAIR SET OF TWO 111429
Minimal and classic best describes the Wilbur Dining Chair. Upholstered in milliken cognac faux leather with vertical channeling on the back seat for added flair. Finished with powder-coated stainless steel legs and a matching handle. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Features & Benefits
- Made with a durable steel frame
- Comfortable cushions filled with foam and fibre
- Stylish back handle allows for an easy movement
Additional information
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20 × 37.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













