Sunpan Virgo Armchair Polo Club Stone 105487
| Overall Dimensions | 40.00W x 36.00D x 31.00H in |
| Arm Height | 23.75 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 23.50 in |
| Seat Depth | 21.50 in |
| Net Weight | 49.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: polo club stone |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 94% Polyester, 6% Nylon |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Powder Coated Steel |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Virgo Armchair Polo Club Stone 105487
This armchair is designed with comfort and style. Features a sleek silhouette and black finished steel feet for a timeless look. Stocked in polo club kohl grey and club stone performance fabric, or metropolis blue fabric. Performance fabric is moisture repellent, stain resistant and easy to clean. Matching sofa completes the space.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 40 × 31 in |














