Sunpan Viga Coffee Table Drift Brown 110827
| Overall Dimensions | 48.00W x 28.00D x 18.25H in |
| Net Weight | 85.00 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Light Brown |
| Material Finish | Light Brown |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Teak Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Viga Coffee Table Drift Brown 110827
Relax in a clean, modern space with this rectangular coffee table from our Outdoor by SUNPAN collection. Crafted with solid teak wood panels for a classic silhouette. Teak wood will develop a silver-grey finish over time. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece. Teak wood has a high oil content that enables its outdoor resistant properties. These natural oils may surface and potentially leave teak marks on fabrics upon contact, which can be easily washed away.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 48 × 18.25 in |










