SUNPAN TEKOA END TABLE 111728
Original price was: $645.$516Current price is: $516.
| Overall Dimensions | 0.00W x 16.00D x 24.00H in |
| Net Weight | 11.00 lb |
| Material | Iron / Wood |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Bronze |
| Material Finish | Antique Brass |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | 1.75″ Solid Mango Wood / Powder Coated Casted Aluminum Base |
Available on backorder
SUNPAN TEKOA END TABLE 111728
Mixed materials and a balanced composition speak to the Tekoa End Table's sophisticated design. A circular top made from metal and mango wood rests upon an aluminum pedestal base with a bronze finish to complete the conversation.
Features & Benefits
- Handcrafted by skilled artisans in India.
- Unique imperfections such as fissures, markings, and variations in colour and shape are appreciated characteristics of a truly one-of-a-kind piece.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
- Aluminum base features a durable powder-coated finish.
Additional information
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 24 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











