Sunpan Tahiti Dining Armchair Stinson White 109045
Original price was: $1,500.$900Current price is: $900.
| Overall Dimensions | 26.00W x 23.00D x 30.00H in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 25.00 in |
| Seat Depth | 21.75 in |
| Net Weight | 30.00 lb |
| Weight Capacity | 225 lb |
| Swatch Code | fabric: stinson white 130 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Olefin |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Rub Count | 16000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Teak Wood |
33 in stock
Sunpan Tahiti Dining Armchair Stinson White 109045
With a clean and modern design, this dining armchair is a fabulous addition to any outdoor space. Stocked in stinson white fabric and completed with a solid teak wood base in natural. Part of the Outdoor by SUNPAN collection. Teak wood will develop a silver-grey finish over time. Teak wood has a high oil content that enables its outdoor resistant properties. These natural oils may surface and potentially leave teak marks on fabrics upon contact, which can be easily washed away.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 26 × 30 in |













