Sunpan Royalton Lounge Chair Overcast Grey 106376
| Overall Dimensions | 33.00W x 35.00D x 42.00H in |
| Arm Height | 23 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 32.25 in |
| Seat Depth | 22.50 in |
| Net Weight | 44.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | faux leather: overcast grey |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Espresso |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Birch Wood Legs |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Royalton Lounge Chair Overcast Grey 106376
Inspired by the ambiance of an old English library, this elegantly appointed wing chair is sure to impress. Stocked in castillo cream and tobacco tan faux leather with silver nail head and espresso finished legs. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 33 × 42 in |














