SUNPAN RICHIE DINING CHAIR GREEN 111545
Original price was: $1,348.$1,078Current price is: $1,078.
| Overall Dimensions | 22.00W x 24.50D x 32.75H in |
| Seat Height | 19.75 in |
| Seat Width | 19.75 in |
| Seat Depth | 18.25 in |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: forest green |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Adjustable Levelers |
SUNPAN RICHIE DINING CHAIR GREEN 111545
Invite guests to dine in style with the Richie Dining Chair. Designed with a comfortable seat in a softly textured forest green fabric with exposed antique brass metal legs.
Features & Benefits
- Webbing support provides flexible and resilient comfort.
- Seat and back cushions filled with foam and fibre for comfortable support.
- Legs feature solid plastic glides for added floor protection.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 22 × 32.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











