SUNPAN QUINTON DINING TABLE 60″ 111417
| Overall Dimensions | 60.00W x 60.00D x 30.50H in |
| Gross Weight | 363.00 lb |
| Net Weight | 308.00 lb |
| Material | Wood |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Black |
| Seating Qty | 6-8 |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Black |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Oak Veneer / Oak Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN QUINTON DINING TABLE 60" 111417
Embrace the modern farmhouse look with the Quinton Dining Table. A sculpted base made from solid oak wood lends a vintage flair to the transitional form of the piece. The oak veneer top is carefully selected for its distinctive graining, accentuating the natural characteristics of this material. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. Due to the nature of handcraftsmanship, unique imperfections such as fissures, markings and variations in colour and shape are welcomed and appreciated characteristics for a truly one-of-a-kind piece.
Features & Benefits
- Bevelled edge for a smooth finish
- Wood graining in a single direction imparts a uniform look
- Semi-matte finish
- Cross design on table top adds visual interestvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
Additional information
| Weight | 308 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30.5 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Elma Dining Table – 60″ Natural 110551
Original price was: $4,920.$3,936Current price is: $3,936. -
Sale!

SUNPAN BIJON DINING TABLE – 59″ 110381
Original price was: $6,335.$5,068Current price is: $5,068. -
Sale!

SUNPAN 101073 JAKARTA DINING TABLE
Original price was: $3,090.$2,472Current price is: $2,472.









