Sunpan Portman Swivel Lounge Chair Effie Linen 107767
Original price was: $1,967.$1,574Current price is: $1,574.
| Overall Dimensions | 30.00W x 33.00D x 32.00H in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 23.50 in |
| Seat Depth | 21.25 in |
| Net Weight | 64.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: effie linen |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | 360 Degree Swivel / Solid Ash Wood |
Available on backorder
Sunpan Portman Swivel Lounge Chair Effie Linen 107767
A robust swivel lounge chair. The modern design features a streamlined silhouette with track arms. Stocked in effie linen fabric or marseille concrete and camel leather. As this piece features feather-filled cushions, occasional rotation and fluffing is required to maintain its lasting comfort and beauty.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 30 × 32 in |













