Sunpan Peyton Lounge Chair Bravo Cream 105388
| Overall Dimensions | 26.75W x 33.00D x 30.00H in |
| Arm Height | 20 in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Seat Width | 23.00 in |
| Seat Depth | 21.00 in |
| Net Weight | 24.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | faux leather: bravo cream |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Dark Brown |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Morten Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid oak frame. |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Peyton Lounge Chair Bravo Cream 105388
This mid-century inspired lounge chair features modern design with a hint of retro flair. Features horizontal channel tufting on the seat and seatback. Stocked in bravo cream faux leather with a rich solid oak frame. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 26.75 × 30 in |












