Sunpan Petal Sofa Piccolo Pebble 105107
| Overall Dimensions | 87.50W x 35.00D x 29.50H in |
| Arm Height | 29.5 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 66.00 in |
| Seat Depth | 22.50 in |
| Net Weight | 134.00 lb |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Swatch Code | fabric: piccolo pebble |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 95% Polyester, 5% Cotton |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Rustic Bronze |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Petal Sofa Piccolo Pebble 105107
A charming sofa designed with modern style. Features tufting on the seatback in piccolo pebble fabric and finished with a rustic bronze frame. Comes with two cushions for added comfort.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 87.5 × 29.5 in |













