SUNPAN Nepal Black Cowhide Rug 106324
Original price was: $1,000.$800Current price is: $800.
| Overall Dimensions | 60.00W x 96.00D x 0.20H in |
| Net Weight | 10.00 lb |
| Construction Method | Hand-Made |
| Fabric Content | 100% Genuine Cowhide |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Non-slip backing is not included |
Out of stock
Email when stock available
SUNPAN Nepal Black Cowhide Rug 106324
Add a flair of luxury and a pop of personality to any space with this one-of-a-kind cowhide rug. As cowhide is a natural material, organic markings on the animal may still be visible and there may be apparent differences in hair length, colour, and pattern. No two pieces are alike and images on site may not capture these qualities precisely. Variations in colour, design and size are to be expected and embraced in each rug due to the distinctive weaving process followed by each artisan, resulting in a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 60 × .02 in |








