SUNPAN MORI COUNTER STOOL – ABBINGTON BLACK 112558
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920.
| Overall Dimensions | 19.00W x 21.50D x 34.50H in |
| Seat Height | 26 in |
| Seat Width | 17.50 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Carton Weight | 30.00 lb |
| Net Weight | 16.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: abbington black |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 2.37 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Cleaning Code | Water Based Cleaner |
| Feet | Black Plastic Levelers |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel Frame / Napa Black Faux Leather Accents / Abbington Black has a slight navy undertone |
SUNPAN MORI COUNTER STOOL - ABBINGTON BLACK 112558
The untold beauty of the Mori Counter Stool lies in its unassuming details. The subtly extended seat and foam-padded backrest are upholstered in smooth abbington black fabric for enduring comfort. At the back, the gold powder-coated steel frame is elegantly wrapped in nappa black faux leather, accented with eyelets and rope detailing for a sophisticated touch.
Features & Benefits
- Frame crafted from solid eucalyptus wood and engineered wood that is kiln-dried and reinforced for added strength and durability.
- Built with corner block construction for enhanced stability.
- Base is crafted from powder-coated stainless steel for added resistance.
- Seat and back cushions are filled with foam for long-lasting comfort.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 19 × 34.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











