SUNPAN Mircea Lounge Chair Bergen French Blue 109724
Original price was: $1,950.$1,560Current price is: $1,560.
| Overall Dimensions | 34.50W x 29.75D x 27.00H in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 23.50 in |
| Seat Depth | 20.50 in |
| Net Weight | 37.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: bergen french blue 602 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Plastic |
| Base Finish | White |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Fully Upholstered |
Available on backorder
SUNPAN Mircea Lounge Chair Bergen French Blue 109724
Add a stylish flair to any contemporary living space with this curved lounge chair. Features a sculptural frame that is fully upholstered in bergen french blue fabric.
Additional information
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.75 × 34.5 × 27 in |











