SUNPAN MAVIA DINING CHAIR 111453
Original price was: $1,580.$1,264Current price is: $1,264.
| Overall Dimensions | 23.50W x 22.00D x 29.00H in |
| Arm Height | 27.25 in |
| Seat Height | 20.5 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 19.50 in |
| Carton Weight | 35.00 lb |
| Net Weight | 22.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | leather: ludlow sesame |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Matte Black |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Top Grain Leather / Oily Pull-up / Powder Coated Iron |
SUNPAN MAVIA DINING CHAIR 111453
Perfectly poised, the Mavia Dining Armchair brings a cool modern edge to any dining area. Our stunning ludlow sesame leather is wrapped around the seat, armrests and front legs while the rest of the black powder-coated frame remains exposed. Handle with Care: This design has been crafted with 100% leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 23.5 × 29 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |














