Sunpan Mauti Lounge Chair – Dark Brown Cortina Ink 107793
| Overall Dimensions | 28.25W x 32.50D x 35.50H in |
| Arm Height | 23.5 in |
| Seat Height | 20.75 in |
| Seat Width | 22.50 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Net Weight | 43.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: cortina ink |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Genuine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Dark Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Mauti Lounge Chair - Dark Brown Cortina Ink 107793
A beautiful mid-century modern lounge chair crafted with high quality materials. Features seat in cortina ink leather with an exposed dark brown solid oak wood frame. Handle with Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.5 × 28.25 × 35.5 in |














