SUNPAN MARRIS COUNTER STOOL COGNAC GUNMETAL 110907
Original price was: $1,640.$1,312Current price is: $1,312.
| Overall Dimensions | 23.75W x 22.00D x 38.00H in |
| Arm Height | 36 in |
| Seat Height | 26 in |
| Seat Width | 17.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Net Weight | 26.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | faux leather: milliken cognac |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gunmetal |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
SUNPAN MARRIS COUNTER STOOL COGNAC GUNMETAL 110907
Uniting the beauty of sleek modern design with timeless elegance, the Marris Counter Stool is a great addition to any dining space. Stocked in smooth milliken cognac faux leather and completed with a cantilever frame in a gunmetal stainless steel finish. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 23.75 × 38 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












