SUNPAN Marjory Dining Chair SET OF TWO 109252
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 20.00W x 26.00D x 39.25H in |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Width | 20.50 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Net Weight | 17.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: effie linen |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Light Brown |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Solid Birch Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Marjory Dining Chair SET OF TWO 109252
A simple yet classic design makes the Marjory dining chair a perfect addition to any space. Upholstered in effie linen fabric with light brown birch wood legs. Antique brass nailhead detailing brings out the subtle curves of this piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 20 × 39.25 in |












