SUNPAN MARITA DINING ARMCHAIR – GREIGE – LOUIS CREAM 112102
Original price was: $1,120.$896Current price is: $896.
| Overall Dimensions | 22.50W x 24.50D x 29.75H in |
| Arm Height | 25.75 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 20.00 in |
| Seat Depth | 18.25 in |
| Carton Weight | 28.00 lb |
| Net Weight | 17.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: louis cream |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Greige |
| Rub Count | 100000 |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Outdoor | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Twisted Polyethylene Rattan Weave / Powder Coated Aluminum Frame / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Plastic Glides |
50 in stock
SUNPAN MARITA DINING ARMCHAIR - GREIGE - LOUIS CREAM 112102
For the sleek lines of the Marita Dining Armchair, it's all about the details. With slim yet sturdy arms wrapped in wicker weave, the modern profile of this stunning piece is carefully crafted for outdoor soirees filled with sun and laughter.
Features & Benefits
- Designed to bring indoor comfort outdoors, this frame is inspired by our bestselling Heloise Dining Armchair.
- Powder-coating on the aluminum frame adds resistance to corrosion and weather hazards.
- Textilene mesh cushion construction is stretch and tear resistant.
- Durable quick dry foam cushions are anti-microbial and environmentally friendly.
- Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
- Oeko-tex certified outdoor performance fabric is free of substances that are harmful to humans and our larger ecosystems.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 22.5 × 32 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Cayman Dining Armchair – Charcoal 109043
Original price was: $2,015.$1,500Current price is: $1,500. -
Sale!

SUNPAN MARITA DINING ARMCHAIR – BLACK – LOUIS CREAM 112101
Original price was: $1,120.$896Current price is: $896. -
Sale!

SUNPAN Coraline Dining Armchair – Palazzo Cream 109044
Original price was: $1,815.$860Current price is: $860.










