Sunpan Marcela Swivel Lounge Chair Koala Grey 108046
Original price was: $1,967.$1,300Current price is: $1,300.
| Overall Dimensions | 26.00W x 31.50D x 32.75H in |
| Arm Height | 21.5 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 22.50 in |
| Seat Depth | 21.50 in |
| Net Weight | 64.00 lb |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Swatch Code | fabric: belfast koala grey 43 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 95% Polyester, 5% Nylon |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 30000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Swivel |
31 in stock
Sunpan Marcela Swivel Lounge Chair Koala Grey 108046
Unwind in style with this fabulous, modern swivel lounge chair that features a smooth curved frame. Stocked in belfast koala grey fabric and completed with an antique brass stainless steel base.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 26 × 32.75 in |












