Sunpan Magnolia Sofa Evergreen 105970
| Overall Dimensions | 81.00W x 33.00D x 29.00H in |
| Arm Height | 29 in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Seat Width | 67.25 in |
| Seat Depth | 24.00 in |
| Net Weight | 92.00 lb |
| Weight Capacity | 790 lb |
| Swatch Code | fabric: evergreen |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Walnut |
| Rub Count | 94000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Solid Oak Legs Pine Wood / Plywood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Magnolia Sofa Evergreen 105970
Alluring with a contemporary design, this sofa will add refined style to any space. Stocked in evergreen fabric and completed with solid oak wood legs in a walnut finish. Also available in danny navy fabric.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 81 × 29 in |










