Sunpan Lyric Lounge Chair Vintage Vanilla 104094
| Overall Dimensions | 26.50W x 32.00D x 32.75H in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 24.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Net Weight | 35.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | leather: vintage vanilla |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Semi-Aniline Leather / Solid oak wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Lyric Lounge Chair Vintage Vanilla 104094
This comfortable lounge chair features a masculine, mid-century modern design. Features horizontal channel tufting on the seat and seatback with an exposed solid oak wood frame. Stocked in vintage peacock and vanilla top grain leather. Handle with Care: This design has been crafted with top grain leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 26.5 × 32.75 in |













