SUNPAN LUCANO COUNTER STOOL COGNAC 111122
Original price was: $1,235.$988Current price is: $988.
| Overall Dimensions | 24.25W x 22.00D x 36.50H in |
| Arm Height | 33.25 in |
| Seat Height | 26 in |
| Seat Width | 17.50 in |
| Seat Depth | 16.00 in |
| Net Weight | 22.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | faux leather: milliken cognac |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
SUNPAN LUCANO COUNTER STOOL COGNAC 111122
With its stunning scooped design, the Lucano Counter Stool is an impressive addition to any dining space. Features vertical channel tufting on exterior seat. Stocked in smooth milliken cognac faux leather and completed with gold stainless steel legs. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 24.25 × 36.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













