SUNPAN LORELEI COUNTER STOOL CREAM 106017
Original price was: $1,210.$968Current price is: $968.
| Overall Dimensions | 18.00W x 18.00D x 31.00H in |
| Seat Height | 25.5 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 16.75 in |
| Carton Weight | 29.00 lb |
| Net Weight | 20.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: dillon cream |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 200000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.372 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
SUNPAN LORELEI COUNTER STOOL CREAM 106017
A chic counter stool featuring a channel tufted seat and a low profile seatback in dillon cream faux leather. A brushed gold stainless steel frame completes this feminine look. Suitable for various dining, kitchen and bar spaces of all sizes. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 31 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |














