SUNPAN Lola Lounge Chair Meg Rust 109911
| Overall Dimensions | 29.25W x 28.00D x 29.00H in |
| Arm Height | 26.25 in |
| Seat Height | 19.25 in |
| Seat Width | 22.00 in |
| Seat Depth | 21.50 in |
| Net Weight | 38.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: meg rust 67 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Matte Black |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Powder Coated Iron |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Lola Lounge Chair Meg Rust 109911
The Lola Lounge Dining Chair exudes contemporary comfort. Subtle curves and open back give a light and airy feel. Luxuriously upholstered in meg rust fabric with plush seating. Finished in a matte black powder-coated iron frame.
Additional information
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 29.25 × 29 in |











