SUNPAN Kendrick Wheeled Dining Armchair Abbington Black 110033
Original price was: $1,745.$1,396Current price is: $1,396.
| Overall Dimensions | 24.75W x 25.50D x 34.25H in |
| Arm Height | 30.25 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 19.75 in |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Net Weight | 39.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: abbington black |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Plastic |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Stacy Tao |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Additional Features | Abbington Black has a slight navy undertone |
SUNPAN Kendrick Wheeled Dining Armchair Abbington Black 110033
A futuristic wheeled dining armchair featuring cut out arms and a large, comfortable seat. Stocked in abbington black fabric. Also available in moto stucco and kais zebra fabrics.
Additional information
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 24.75 × 34.25 in |











