SUNPAN KALEV OFFICE CHAIR – CHACHA CREAM 110264
Original price was: $1,515.$1,212Current price is: $1,212.
| Overall Dimensions | 29.75W x 29.75D x 45.50H in |
| Arm Height | 24.25 – 26.75 in |
| Seat Height | 17.75 – 20.75 in |
| Seat Width | 17.50 in |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Carton Weight | 64.00 lb |
| Net Weight | 31.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: chacha cream |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Brushed Gold |
| Rub Count | 79000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
SUNPAN KALEV OFFICE CHAIR - CHACHA CREAM 110264
A classic silhouette and subtle curves make the Kalev Office Chair perfect for any workspace. Upholstered in chacha cream fabric with plush comfortable seating. Contrasting gold accents behind the arms and headrest match the sleek stainless steel base for added style.
Additional information
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.75 × 29.75 × 45.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Karina Office Chair – Cornflower Blue Sky 107853
Original price was: $1,405.$1,124Current price is: $1,124. -
Sale!

SUNPAN 104047 JESSICA OFFICE CHAIR Black
Original price was: $815.$652Current price is: $652. -
Sale!

SUNPAN KALEV OFFICE CHAIR – NOAH MEADOW 112383
Original price was: $1,515.$1,212Current price is: $1,212.










