SUNPAN JOPLIN BARSTOOL CANTINA BLACK 111928
Original price was: $1,300.$1,040Current price is: $1,040.
| Overall Dimensions | 19.25W x 22.00D x 41.50H in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Width | 19.25 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Carton Weight | 36.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | bonded leather: cantina black |
| Swatch Code 2 | fabric: vera white pepper |
| Material | Bonded Leather / Fabric |
| Fabric Content | Cover 2: 92% Polyester, 8% Acrylic |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 / 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
32 in stock
SUNPAN JOPLIN BARSTOOL CANTINA BLACK 111928
The Joplin Barstool introduces a dazzling array of textures and visual contrasts to any dining room. A stunning combination of smooth cantina black faux bonded leather and textured vera white pepper fabric adds a stylishly chic ambience that is sure to leave a lasting impression. Handle with Care: This design has been crafted with bonded leather. Bonded leather is a blend of reconstituted leather and synthetic materials crafted to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19.25 × 41.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












