SUNPAN Jaylon Bench Hazelnut 109145
| Overall Dimensions | 61.75W x 20.25D x 19.00H in |
| Seat Width | 59.75 in |
| Net Weight | 41.00 lb |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Swatch Code | faux leather: hazelnut |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Matte Black |
| Rub Count | 70000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Powder Coated Iron |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Jaylon Bench Hazelnut 109145
A stylish addition to any space, this mid-century modern bench boasts a timeless design. Upholstered in hazelnut faux leather and completed with a powder coated matte black iron base. Also stocked in mina warm grey fabric. Coordinating stool also available. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather. As such, colour variations, markings wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 61.75 × 19 in |











