SUNPAN JALEN BARSTOOL – IVANHOE PINE 112394
Original price was: $1,265.$1,012Current price is: $1,012.
| Overall Dimensions | 23.00W x 23.50D x 40.50H in |
| Arm Height | 37 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Width | 20.00 in |
| Seat Depth | 18.25 in |
| Carton Weight | 48.00 lb |
| Net Weight | 32.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: ivanhoe pine |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 2.37 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Iron Base and Arms |
SUNPAN JALEN BARSTOOL - IVANHOE PINE 112394
The Jalen Barstool is poised to be a guest favourite thanks to its free flowing curves and gold stainless steel accents. Made from powder-coated iron with a supportive seat and back upholstered in smooth faux leather, this armchair will fit into any residential or commercial setting.
Features & Benefits
- Frame is made from a combination of stainless steel and engineered wood.
- Iron base and arms features a durable powder-coated finish.
- Seat and back cushions are filled with foam for long-lasting support.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 23 × 40.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













