SUNPAN Jaime Lounge Chair Emerald 109568
| Overall Dimensions | 28.00W x 29.50D x 34.00H in |
| Arm Height | 23.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 21.50 in |
| Seat Depth | 20.50 in |
| Net Weight | 40.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: meg dark emerald 70 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Jaime Lounge Chair Emerald 109568
Make a bold statement with this spectacular lounge chair that will elevate any space. Stocked in meg dark emerald and ash fabrics, and completed with a gold stainless steel base.
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 28 × 34 in |













