SUNPAN ISIDORE LOUNGE CHAIR SANDSTONE 110863
Original price was: $1,460.$1,100Current price is: $1,100.
| Overall Dimensions | 27.50W x 24.50D x 28.75H in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 21.50 in |
| Seat Depth | 19.50 in |
| Carton Weight | 32.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: ernst sandstone |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Fully Upholstered / Plastic Glides |
28 in stock
SUNPAN ISIDORE LOUNGE CHAIR SANDSTONE 110863
Clean lines and contoured arches add style and structure to the Isidore Lounge Chair. Features a curved backrest and open back for optimal comfort. Eye-catching from all angles. Fully upholstered in ernst sandstone fabric.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 27.5 × 28.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN ISIDORE LOUNGE CHAIR MEG GOLD 109720
Original price was: $1,460.$1,168Current price is: $1,168. -
Sale!

SUNPAN ISIDORE LOUNGE CHAIR WHITE 109722
Original price was: $1,460.$1,168Current price is: $1,168. -
Sale!

SUNPAN ISIDORE LOUNGE CHAIR MEG TEAL 109721
Original price was: $1,460.$1,168Current price is: $1,168.









