SUNPAN HORRIS DINING CHAIR – LOUIS CREAM SET OF TWO 112169
Original price was: $2,200.$1,760Current price is: $1,760.
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 21.75W x 25.75D x 29.25H in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Carton Weight | 56.00 lb |
| Net Weight | 20.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: louis cream |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 100000 |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cushion | Removable Seat, Unremovable Back |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Outdoor | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Aluminum / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Adjustable Levelers |
14 in stock
SUNPAN HORRIS DINING CHAIR - LOUIS CREAM SET OF TWO 112169
Beautifully contoured, the Horris Dining Armchair is sculpted with geometric lines. A bolster back and square seat upholstered in louis cream fabric softens the look while a black aluminum frame displays shape and modern style.
Features & Benefits
- This item is available for purchase in increments of 2. Price shown is per unit.
- Powder-coating on the aluminum frame adds resistance to corrosion and weather hazards.
- Textilene mesh cushion construction is stretch and tear resistant.
- Durable quick dry foam cushions are anti-microbial and environmentally friendly.
- Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
- Oeko-tex certified outdoor performance fabric is free of substances that are harmful to humans and our larger ecosystems.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 21.75 × 29.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












