SUNPAN HILBERT CONSOLE TABLE 110027
Original price was: $2,390.$1,912Current price is: $1,912.
| Overall Dimensions | 58.00W x 16.00D x 36.00H in |
| Carton Weight | 106.00 lb |
| Net Weight | 80.00 lb |
| Material | Wood |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Grey |
| Material Finish | Grey |
| Contract Viable | No |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Acacia Wood / Brass Iron Details |
SUNPAN HILBERT CONSOLE TABLE 110027
The Hilbert Console Table is grounded in a functional modern design. Crafted from grey acacia wood, this console table features a sharp linear silhouette. A brass iron trim on the front and the back of the piece provides added dimension and intrigue to the overall look. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variations of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. Due to the nature of handcraftsmanship, unique imperfections such as fissures, markings and variations in colour and shape are welcomed and appreciated characteristics for a truly one-of-a-kind piece.
Features & Benefits
- Solid acacia wood in a grey finish and brass inlay
- Clean waterfall design
Additional information
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 58 × 36 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN DONCASTER CONSOLE TABLE BLACK 111613
Original price was: $2,248.$1,798Current price is: $1,798. -
Sale!

SUNPAN 103756 CARVER CONSOLE TABLE
Original price was: $2,300.$1,840Current price is: $1,840. -
Sale!

SUNPAN Ellery Console Table 109322
Original price was: $2,950.$2,000Current price is: $2,000.








