SUNPAN Franklin Office Chair – Beige Linen 108155
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348.
| Overall Dimensions | 28.00W x 26.00D x 35.75H in |
| Arm Height | 21 – 25 in |
| Seat Height | 17.5 – 21.5 in |
| Seat Width | 18.50 in |
| Seat Depth | 20.50 in |
| Carton Weight | 42.00 lb |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: vintage black |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Rustic Bronze |
| Rub Count | 57000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | No |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
SUNPAN Franklin Office Chair - Beige Linen 108155
This compact barrel back office chair will add rustic and mid-century modern styling to any workspace. Stocked in our beige linen fabric with a rustic bronze aluminum base. Finished with added castors for mobility.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 28 × 35.75 in |











