Sunpan Florenzi Lounge Chair Latte 109008
| Overall Dimensions | 31.25W x 36.75D x 39.00H in |
| Arm Height | 25.75 in |
| Seat Height | 21 in |
| Seat Width | 21.00 in |
| Seat Depth | 23.25 in |
| Net Weight | 79.00 lb |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Swatch Code | leather: latte |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Italian Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Dark Walnut |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 10 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Solid Beech Wood Legs / Black Nickel Nailheads / Thorough Dyed Leather / Full grain finished with natural oils and waxes |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Florenzi Lounge Chair Latte 109008
Formal and posh, this Italian-made lounge chair boasts a timeless appeal that will never go out of style. Designed with exceptional quality and long-lasting comfort to unwind and relax. Beautifully upholstered in our soft and supple latte 100% Italian bovine leather with nailhead detailing and button tufting. This rich, thoroughly dyed leather features a full grain finish with natural oils and waxes that accentuate the beautiful characteristics of the hide. Finished with dark brown solid beech wood legs.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.75 × 31.25 × 39 in |












