SUNPAN EVORA BARSTOOL – BRAVO BLACK 112403
Original price was: $920.$736Current price is: $736.
| Overall Dimensions | 20.25W x 21.50D x 40.50H in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Width | 15.75 in |
| Seat Depth | 16.50 in |
| Carton Weight | 29.00 lb |
| Net Weight | 21.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: bravo black |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 1.94 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Upholstered Legs / Gold Metal Footrest and Stretchers / Plastic Glides |
SUNPAN EVORA BARSTOOL - BRAVO BLACK 112403
A gorgeous barstool that features a sleek and minimal profile. Stylishly designed with tone-on-tone colours, this chair is stocked in bravo black faux leather and completed with metal upholstered legs.
Features & Benefits
- Steel frame features a durable powder-coated finish.
- Seat and back cushions are filled with foam and dacron for long-lasting comfort.
- Milliken cognac faux leather features a high rub count and is designed to withstand regular use.
- Milliken cognac faux leather is free of harmful volatile compounds.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 20.25 × 40.50 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













