SUNPAN Estrada Dining Chair Cream 108818
Original price was: $1,010.$808Current price is: $808.
| Overall Dimensions | 21.75W x 30.00D x 36.00H in |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Width | 19.50 in |
| Seat Depth | 18.25 in |
| Net Weight | 14.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: mainz cream 140-192026 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 45% Polyester, 32% Polypropylene, 23% Cotton |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Light Grey |
| Rub Count | 45000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Solid Poplar Wood Legs / Fabric from Belgium |
SUNPAN Estrada Dining Chair Cream 108818
Dine in style and comfort in this fabulous dining chair that features a tasteful cutout in the seatback. Completed with mainz cream fabric upholstery and features solid poplar wood legs in a light grey oak finish. Also available in naya check light grey fabric. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 21.75 × 36 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Estrada Dining Chair Grey 108127
Original price was: $1,010.$808Current price is: $808. -
Sale!

SUNPAN Elisa Dining Chair – Light Oak – Mainz Cream 108824
Original price was: $1,038.$830Current price is: $830. -
Sale!

SUNPAN 104978 Franklin Dining Chair – Vintage Blue
Original price was: $1,265.$1,012Current price is: $1,012.








