Sunpan Esai Bench Zenith Taupe Grey 110136
Original price was: $2,245.$1,500Current price is: $1,500.
| Overall Dimensions | 59.50W x 17.00D x 22.00H in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Net Weight | 63.00 lb |
| Weight Capacity | 600 lb |
| Swatch Code | fabric: zenith taupe grey 806 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 91% Polyester, 9% Nylon |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Hammered Steel / Powder Coated Finish |
15 in stock
Sunpan Esai Bench Zenith Taupe Grey 110136
Rich with texture, this impressive bench is infused with an exotic touch. Stocked in zenith taupe grey and alabaster fabrics, and completed with a hammered antique brass steel frame. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. By nature, these materials develop unique imperfections such as fissures, markings and colour variations for a truly one-of-a-kind piece.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 59.5 × 22 in |











