SUNPAN EDGAR LOUNGE CHAIR – BRAVO BLACK 112022
Original price was: $2,390.$1,912Current price is: $1,912.
| Overall Dimensions | 32.75W x 34.25D x 30.50H in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 24.00 in |
| Seat Depth | 22.25 in |
| Carton Weight | 78.00 lb |
| Net Weight | 63.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: bravo black |
| Swatch Code 2 | fabric: abbington black |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Foam Density | 2.185 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Designed by | Kemhome |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Electroplated Stainless Steel Accents / Plastic Glides / Abbington Black has a slight navy undertone |
SUNPAN EDGAR LOUNGE CHAIR - BRAVO BLACK 112022
The Edgar Lounge Chair strikes a perfect match between prime visual appeal and satisfying comfort. Elegantly crafted in contrasting abbington black fabric and bravo black faux leather with a supportive bolster back cushion nestled between the chair’s large arms with exposed gold stainless steel.
Features & Benefits
- Frame crafted from pine wood and engineered wood that is kiln-dried and reinforced for added durability and strength.
- Bolster back cushion made from high density foam brings long-lasting support.
- Legs feature solid plastic glides for added floor protection.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.25 × 32.75 × 30.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN BRIDGERTON NIGHTSTAND 111413
Original price was: $2,245.$1,796Current price is: $1,796. -
Sale!

SUNPAN DANETTE NIGHTSTAND BLACK 111772
Original price was: $2,155.$1,724Current price is: $1,724. -
Sale!

SUNPAN BERYL NIGHTSTAND 111830
Original price was: $1,965.$1,572Current price is: $1,572.










