SUNPAN Earl Lounge Chair – Rustic Oak 110602
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248.
| Overall Dimensions | 29.75W x 29.50D x 32.50H in |
| Arm Height | 25.25 in |
| Seat Height | 18.75 in |
| Seat Width | 26.00 in |
| Seat Depth | 22.50 in |
| Net Weight | 36.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: ludlow sesame |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Genuine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Steel Armrests with Bronze Finish |
SUNPAN Earl Lounge Chair - Rustic Oak 110602
Modern with a refined edge, this lounge chair will bring comfort to any space without compromising style. Stocked in ludlow sesame leather with a solid rustic oak wood frame. Completed with accenting brass steel armrests. Also available in brentwood charcoal leather with an ash grey oak wood frame. Dining armchair version also available. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece. Handle with Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.75 × 32.5 in |











